ASUS 27" Gaming Monitor QHD ROG Swift OLED PG27AQDP
View the alternative products on the right
Alternative products
Free delivery
Click & Collect
Cross-border delivery
Fast delivery
| Specifications |
|---|
Energy class F |
Power consumption in standard mode 25 |
Power consumption HDR mode 30 |
Specifications
| Energy class (EU 2020) |
|---|
Energy class F |
| Screen |
Screen Size 27" (68,6 cm) |
Screen Quality QHD (2560 x 1440 px) |
Screen Type OLED |
Color Space sRGB |
Screen shape Flat |
Screen Ratio 16:09 |
Response time 0.03 |
Refreshrate 480 |
Brightness 1300 |
Contrast 1500000:1 |
| Design |
Designed for Gaming |
Series Asus ROG |
Color Black |
Dimension (L x D x H) 60,5 x 54,8 x 27,4 |
Weight 6.2 |
Weight without stand 3.5 |
Ergonomy Pivotable Screen, Tiltable, Pivotable stand, Adjustable height |
VESA 100 x 100 mm |
Packaging Power cable, Displayport cable, HDMI cable |
| Connection |
Video Connection 1 x Displayport, 2 x HDMI 2.1 |
USB-A 2 x USB 3.2 (5 Gbit/s) |
Audioaansluitingen Headset |
| Product information |
HIFI code 41011483 |
Brand ASUS |
Ean 4711387634677 |
Seller code 90LM0A20-B01A70 |
Description
ASUS ROG Swift OLED PG27AQDP Gaming Monitor – Excellence for Demanding Gamers
The ASUS ROG Swift OLED PG27AQDP redefines gaming monitor standards by delivering unmatched performance for the most demanding gamers. Equipped with a 26.5-inch WOLED panel with QHD resolution (2560 x 1440), it features a native refresh rate of 480 Hz and an ultra-fast 0.03 ms (GTG) response time, ensuring exceptional fluidity and flawless responsiveness.