Acer Laptop 17" Aspire 17 i7 16GB 1TB QWERTZ A17-51M-78GS
Promo
Free delivery
Click & Collect
Cross-border delivery
Fast delivery
| Specifications |
|---|
Video Connection 1 x HDMI |
USB-A 2 x USB 3.2 (5 Gbit/s) |
USB-C 1 x USB 4 (20 Gbit/s) |
Audioaansluitingen Combo jack |
Specifications
| Connections |
|---|
Video Connection 1 x HDMI |
USB-A 2 x USB 3.2 (5 Gbit/s) |
USB-C 1 x USB 4 (20 Gbit/s) |
| Control |
Keyboard layout QWERTZ |
Keyboard Numeric zone |
| Cooling |
Type cooling Air Cooling |
| Energy |
Battery Type Lithium-Ion |
Battery capacity 50 Wh |
Battery Autonomy 11.5 h |
Power supply 65 W |
| Design |
Type Computer Laptop |
Series Acer Aspire |
Designed for Daily |
Color Grey |
Dimension (L x D x H) 40,21 x 25,65 x 1,799 |
Weight 2.09 |
| Sound |
Integrated Microphone |
Built-in speakers |
Number Of Speakers 2 |
| Graphics card |
Graphical solution Intel UHD Graphics |
| Storage |
Drives 1 x SSD |
Capacity 1000 Gb |
SSD Connection NVMe (M.2) |
| Processor |
Model Intel Core I7 |
Processor Intel Core I7 13th |
Processor model i7-13620H |
Base frequency 1.8 |
Turbo frequency 4.9 |
Cores 10 |
Threads 16 |
Cache 24 |
| Screen |
Screen Size 17,3" (43,9 cm) |
Screen Quality Full HD (1920 x 1080 px) |
Screen Type IPS |
Screen Ratio 16:09 |
Response time 27 |
Refreshrate 60 |
Brightness 250 |
Contrast 800:1 |
Webcam Front |
Webcam resolution Full HD (1080p) |
| Software |
OS version Windows 11 Home |
Office 365 trial version |
| Network |
Wifi |
Wifi standard Wifi 6E |
Bluetooth |
Bluetooth version 5.2 |
| RAM memory |
RAM Configuration 16 Gb |
RAM Type DDR5 |
| Product information |
HIFI code 41050236 |
Brand Acer |
Ean 4711474454157 |
Seller code ACR-NX.JHDEH.00B |
Description
Powered by an Intel Core i7-13620H (10 cores / 16 threads) up to 4.9 GHz, this laptop delivers excellent performance for demanding tasks, including advanced productivity, heavy browsing, and intensive software usage. It comes with 16GB LPDDR5 RAM, ensuring smooth and responsive performance, along with a 1TB PCIe NVMe SSD for fast and spacious storage.