Brother Multifunction LED Printer DCP-L3560CDW
Free delivery
Click & Collect
Cross-border delivery
Fast delivery
| Specifications |
|---|
Printer type LED |
Colour printer |
Copy |
Scanning |
Specifications
| Features |
|---|
Printer type LED |
Colour printer |
Copy |
Scanning |
Fax |
Photos |
Printer for mobiles |
| Paper & Ink |
Maximum paper size A4 |
Paper weight (g/m²) 163 |
Automatic input 250 |
Output capacity 150 |
Number of toners 4 |
Cyan cartridge 1000 |
Magenta cartridge 1000 |
Yellow Cartridge 1000 |
Black Cartridge 1000 |
Monochrome print speed (ppm) 26 |
Time to print 1st monochrome page (sec) 13.5 |
Colour print speed (ppm) 26 |
Time to print 1st colour page (sec) 13.5 |
Double-sided printing |
Monochrome print resolution (dpi) 600 x 2400 |
Colour print resolution (dpi) 600 x 2400 |
Monochrome copy speed (cpm) 26 |
Monochrome Copy Resolution (dpi) 600 x 600 |
Colour copy speed (cpm) 26 |
Colour copy resolution (dpi) 600 x 600 |
Enlarge (%) 400 |
Reduce (%) 25 |
Max. number of copies 99 |
Double-sided copying |
Scanner type CIS |
Monochrome scan speed (npm) 27 |
Colour levels (bpp) 48 |
Scanning resolution (dpi) 1200 x 1200 |
Maximum scan size A4 |
Duplex scanning |
| Connectivity |
Wi-Fi |
Standard Wi-Fi 802.11 n |
Wireless Direct Printing |
Apple AirPrint |
iPrint&Scan |
Network connection (RJ-45) |
USB connection |
Mopria |
| Operation |
Screen size (cm) 8.8 |
Touch screen |
Colour display |
| Design |
Colour Grey |
Width (cm) 44.4 |
Depth (cm) 41 |
Height (cm) 40.1 |
Weight (kg) 20 |
Functions Network connection (RJ-45), Touch screen, Double-sided printing |
| Energy |
Power consumption - printing (W) 560 W |
Power consumption - copying (W) 560 W |
Power consumption - standby (W) 10 W |
Power consumption - off (W) 0.04 W |
Automatically in standby mode? |
Sound level (dB) 47 |
| Packaging |
USB cable included |
Number of cartridges supplied 4 |
User manual |
Photo paper |
| Product information |
HIFI code 41009105 |
Brand Brother |
Ean 4977766823951 |
Seller code 5920437 |
Description
- Printing Performance:
- Duplex Printing: Saves paper by automatically printing on both sides.
- Printing Speed: Up to 10 pages per minute in duplex.
- Scanning: Up to 21 images per minute for quick scanning.
- Connectivity:
- Gigabit Ethernet, 5 GHz WiFi, and USB: Offers versatile connectivity to meet the needs of different network environments.